Przeciwieństwa się nie przyciągają

Dział: Biologia

Papużki faliste, tak jak większość ludzi, wybierają partnerów podobnych do siebie - zaobserwowali naukowcy z USA. Wyniki ich badań zamieszcza listopadowe wydanie pisma "Ethology".

Pochodzące z Australii papużki faliste są często trzymane w domach. Osobniki tego gatunku są bardzo towarzyskie, ale łączą się w monogamiczne pary. W trakcie wzajemnych kontaktów i przy wyborze partnera ptaki te porozumiewają się za pomocą bardzo urozmaiconego repertuaru odgłosów i wokalizacji. Są też znane ze swoich zdolności do naśladowania dźwięków.

Jak zaobserwowano wcześniej, samce papużek spontanicznie zaczynają naśladować głosy samic, które są kandydatkami na partnerkę. Wiadomo też, że samice tego gatunku preferują męskie osobniki, które dzięki treningowi potrafią imitować ich własne wokalizacje.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine dowiedli, że samiczki łączą się w pary z samcami wydającymi podobne do swoich dźwięki już na pierwszym spotkaniu, jeszcze zanim dojdzie do jakiegokolwiek naśladownictwa.

Co ciekawe, badacze zauważyli, że samce bardziej podobne do partnerki pod względem wydawanych odgłosów, aktywniej pomagają jej w opiece nad potomstwem.

Badania te wskazują, że wśród papug, podobnie jak u ludzi, podobieństwa przyciągają się bardziej niż przeciwieństwa. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności