Hodowla mięśni sercowych

Udało się uzyskać w laboratorium fragment mięśnia sercowego, który kurczy się i przewodzi impulsy elektryczne jak prawdziwa tkanka serca - informuje serwis "EurekAlert".

Naukowcom z Duke University udało się naśladować warunki, w jakich rozwijają się komórki macierzyste płodu. Wykorzystali płodowe komórki macierzyste myszy oraz opracowaną przez siebie dziurkowaną matrycę, by nadać im postać trójwymiarowej "łatki" z komórek mięśnia sercowego - kardiomiocytów. Powstała łatka ma dwie najważniejsze cechy mięśnia sercowego - potrafi się rytmicznie kurczyć oraz przewodzić impulsy elektryczne.

Komórki macierzyste rosły w odpowiednio dobranym środowisku- żelu z dodatkiem fibryny, białka, które umożliwia krzepnięcie krwi. Dodatek pomocniczych komórek sercowych- fibroblastów - skłonił komórki macierzyste do przekształcenia się w uporządkowaną tkankę złożoną z kardiomiocytów - komórki mięśnia sercowego. Bez fibroblastów powstawała tylko niezorganizowana kula kardiomiocytów.

serce.jpeg

Aby podobne łatki dało się wykorzystać w leczeniu ludzi (na przykład po zawale), trzeba będzie znaleźć sposób, by wytwarzać je z "przeprogramowanych" komórek pacjenta (indukowane pluripotentne komórki macierzyste). Poza tym konieczne jest zapewnienie łatkom odpowiednich naczyń krwionośnych.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-10-14
Komentarze
Polityka Prywatności