Serce karalucha inspiracją do budowy sztucznego serca dla człowieka

Specjaliści indyjscy stworzyli ludzkie serce, które stanowi prawdziwą rewolucję jesli idzie o zasadę pracy i budowę. Jak poinformował brytyjski dziennik "Times", podstawą nowego rozwiązania jest struktura serca zwykłego karalucha.

Stosowane obecnie dwie wersje sztucznego serca są kopiami naturalnego i stanowią złożony system o zwiększonym ryzyku awarii, poniważ krew "pompuje" tylko jedna komora. Ich koszt dochodzi przy tym do 50 tysięcy dolarów.

Indyjski inżynier-biolog Sanjoy Guha zaproponował zupełnie inne rozwiązanie budowy sztucznego serca: kolejne łączenie w kulistej konstrukcji kilku komór, co stwarza stabilny strumień krwi. Przyznał się, że ideę "podpowiedziało" mu serce karalucha, które składa sie z pięciu, położonych jedna za drugą, komór, w których ciśnienie stopniowo zwiększa się, w miarę przepływu przez nie krwi.

Guha zbudował sztuczne ludzkie serce mające 13 komór. Jego zaletą jest nie tylko prostota i niezawodność, ale także cena: 2,5 tysiąca dolarów.

Oczekuje się, że sztuczne serce, pracujące według zasady funkcjonowania takiego organu u karalucha, pojawi się na rynku światowym do 2014 roku - informuje "Times". (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-10-14
Komentarze
Polityka Prywatności