Skąpi mają więcej testosteronu

Wysoki poziom testosteronu może mieć związek ze skąpstwem - informuje "New Scientist".

Dr Karen Redwine jest neuroekonomistką z Whittier College w Kalifornii. Wraz z Paulem Zakiem z Claremont Graduate University przeprowadziła badania na 25 studentach uniwersytetu. Naukowcy podawali im żel z testosteronem, a następnie testowali ich szczodrość przez kilka dni. Poziom testosteronu wzrastał pod wpływem żelu dwukrotnie.

Studenci grali parami w prostą ekonomiczną grę komputerową. Pierwszy student decydował, jak podzieli się dziesięcioma dolarami z drugim, natomiast drugi mógł decydować, czy akceptuje taki podział - i ewentualnie unieważnić go (wówczas żaden nic nie dostawał). Każdy uczestnik badań grał w obu rolach, pod wpływem żelu z testosteronem i bez tego żelu.

Okazało się, że pod wpływem testosteronu wartość ofert spadła o 27 procent (średnio z 2,15 dolara do 1,57 dolara). Jeszcze silniej działał dihydrotestosteron (DHT)- pod jego wpływem studenci decydowali się dać koledze marne 0,55 dolara. Dihydrotestosteron zmniejszał także tolerancję na niskie oferty - osoby z najwyższym jego poziomem nie godziły się wziąć mniej niż 4 dolary.

Zdaniem naukowców, prawdopodobnie działanie testosteronu i dihydrosteronu wynika z blokowania działania na mózg oksytocyny - "hormonu szczodrości". (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-10-28
Komentarze
Ostatnie:
10.11.2009 15:20
Dodał(a): ~alexand
a to ciekawa informacja:) ja zawsze myslalem ze wysoki poziom testosteronu związany jest z adrenaliną, męscy faceci często ryzykują w ekstremalnych sportach, np formuła 1, boks, a czy oni skąpi są tego już nie wiem. Na discovery channel w programie Najniebzpieczniejszy zawód swiata, co tydzień ogladam twardzieli łowiących kraby w Morzu Beringa. Nie wygladają mi na skąpców bardziej na samobójców :)
Polityka Prywatności