Wieloryby przeciwdziałają globalnemu ociepleniu

Dział: Biologia

Wieloryby znaczą wiele dla klimatu - ich odchody przyczyniają się do wiązania węgla w oceanicznych wodach wokół Antarktydy - informuje "New Scientist".

Jak wykazały badania Stephena Nicola z Australian Antarctic Division, dzięki obfitującym w żelazo wielorybim odchodom bujnie rozwija się pochłaniający dwutlenek węgla fitoplankton. Naukowiec szacuje, że wielorybie ekskrementy stanowiły nawet 12 procent całego żelaza w powierzchniowych wodach Oceanu Południowego przed rozpoczęciem przemysłowych połowów waleni.

Wcześniejsze badania wykazały, jak ważna jest obecność żelaza dla fitoplanktonu, który wytwarza duża część tlenu na Ziemi. Fitoplanktonem żywią się drobne skorupiaki (kryl, a krylem - wieloryby. Wieloryby trawią i koło się zamyka. Zespół Nicola przeanalizował 27 próbek odchodów, wytworzonych przez 4 gatunki wielorybów. Średnia zawartość żelaza była w nich 10 milionów razy większa niż w wodzie oceanicznej. Jak potwierdziło badania DNA, większość żelaza pochodziła z kryla.

Zdaniem naukowców, gdyby udało się odbudować populację wielkich wielorybów, przybyłoby planktonu i kryla, dzięki czemu więcej węgla byłoby w oceanie, a mniej- w postaci dwutlenku węgla - w powietrzu (PAP)


ostatnia zmiana: 2010-04-26
Komentarze
Polityka Prywatności