Niezwykły "naukowy" samochód w Warszawie

Jak przy pomocy ciepła własnego ciała naładować telefon komórkowy? Jak zobaczyć model ludzkiego ciała przy pomocy dającej się połknąć kamery? Odpowiedzi m.in. na te pytania poznają warszawiacy, którzy przyjdą zobaczyć specjalny samochód niemieckiego Towarzystwa Fraunhofera.

Z okazji obchodzonej w 2009 roku 60. rocznicy założenia Towarzystwa, które stanowi sieć niemieckich instytutów naukowo-badawczych, pojazd wyjechał w trasę objazdową i odwiedzi Polskę.

W samochodzie można zobaczyć specjalną ekspozycją naukową. Są na niej prezentowane m.in. konkretne zastosowania wyników badań naukowych w życiu codziennym i w przyszłości.

Od 31 maja do 1 czerwca, będzie on parkował na placu przy Politechnice Warszawskiej.

Jak informuje uczelnia, w samochodzie zostaną pokazane w obrazowy sposób wyniki badań naukowych w dziedzinach takich jak: zdrowie, bezpieczeństwo, komunikacja, mobilność, energia i środowisko.

Samochód umożliwi m.in. wejście w rolę lekarza i zbadanie - przy pomocy dającej się połknąć kamery - modelu ludzkiego ciała. Odwiedzający ekspozycję dowiedzą się, jak zaopatrywać miasta przyszłości chroniąc środowisko, albo - jak przy pomocy ciepła własnego ciała naładować telefon komórkowy.

Jak informuje PW na swojej stronie internetowej, instytuty badawcze Fraunhofera próbują odpowiadać na pytania: Jakie produkty, technologie i procesy uczynią życie zdrowszym, bezpieczniejszym i bardziej satysfakcjonującym? Co wspólnego ze zdrowiem człowieka ma hodowla komórek skóry i kamera, którą można połknąć? Czy kamizelka może zapewnić większe bezpieczeństwo pracy? Czy można być mobilnym a jednocześnie chronić zasoby naturalne? Czy iPod może oszczędzać energię?

31 maja odbędą się też polsko-niemieckie warsztaty naukowe, dotyczące nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych.Internet przyszłości, fotonika oraz zarządzanie informacjami – to główne spotkania organizowanego przez Politechnikę Warszawską (PW) i Federalne Ministerstwo Oświaty i Badań Naukowych Niemiec.

O godz. 11.00 z gośćmi wystawy spotkają się: rektor PW prof. Włodzimierz Kurnik, ambasador Niemiec Michael H. Gerdts, prof. Jerzy Szwed - podsekretarz stanu w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego oraz Roul Klingner – przedstawiciel Towarzystwa Fraunhofera. Warsztaty odbędą się w godz. 10.00 – 17.00 w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej.

Źródło: PAP

Foto: www.pw.edu.pl

ostatnia zmiana: 2010-05-30
Komentarze
Polityka Prywatności