Po rozbudowie i modernizacji 12 listopada uruchomiono Rezerwat Archeologiczny w Gieczu (Wielkopolskie). Miejsce to zostało przystosowane do nowoczesnej nauki najdawniejszej historii.
Na terenie osady prowadzone będą lekcje muzealne oraz zajęcia interaktywne, pozwalające młodym ludziom poznać warsztat pracy archeologów, a także życie zwykłych ludzi w okresie wczesnośredniowiecznym.
Rozbudowa została zrealizowana dzięki środkom z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013. Wartość dofinansowania wyniosła ok. 3,7 mln zł.
Dzięki unijnemu dofinansowaniu w rezerwacie w Gieczu wzniesiono także nowy budynek muzealny z salą ekspozycyjną, w której odbywać się będą wystawy czasowe, wyposażony w nowoczesny sprzęt umożliwiający prezentacje multimedialne.
"Uruchomienie Giecza jest częścią projektu dotyczącego trzech rezerwatów archeologicznych: Giecz, Grzybowo, Ostrów Lednicki. Prace związane są z przystosowaniem tej przestrzeni historycznej do nowoczesnych warunków ekspozycji. Wartość prac to ok. 12 mln zł" - powiedział w piątek marszałek wielkopolski Marek Woźniak.
Istniejący od 1963 roku Rezerwat Archeologiczny w Gieczu jest jedną z najstarszych placówek muzealnych tego typu w Polsce, integralną częścią Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Szczególną opieką otoczono w nim relikty wczesnopiastowskiego pałacu książęcego, który przez wielu badaczy uważany jest za gniazdo rodowe dynastii piastowskiej. Przestrzeń rezerwatu w Gieczu przez kilkadziesiąt lat ograniczona była do grodziska i niewielkiego pawilonu muzealnego.
W
2005 roku narodził się projekt nowego zagospodarowania przestrzennego
placówki. Urzeczywistnienie tych planów było możliwe dzięki wpisaniu
ich w szerszy projekt pn. "Rezerwaty Archeologiczne dotyczące Początków
Państwa Polskiego - Ostrów Lednicki, Giecz, Grzybowo", będący
projektem kluczowym Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego
2007 - 2013. RPO
Źródło: PAP
Foto: archeo.amu.edu.pl