Studencka pomoc dla niepełnosprawnych

Absolwent Politechniki Koszalińskiej, Piotr Górski, opracował specjalną nakładkę na palec, która ułatwi życie osobom z dysfunkcjami dłoni. Nakładka pomoże w posługiwaniu się długopisem, a wkrótce także szczoteczką do zębów, widelcem czy śrubokrętem.

"Osoby, które nie mają kciuka czy innych palców, reumatyczne dysfunkcje dłoni czy porażenia mózgowe mają ograniczone możliwości wyrażania się na piśmie, bo nie mogą utrzymać długopisu" - powiedział wynalazca Piotr Górski.

Wynalazek powstał w ramach pracy magisterskiej "Produkt-wynik analizy ergonomicznej dłoni". Umożliwi on używanie długopisu osobom, które mają tylko jeden palec. "Konstrukcja opiera się na trzech punktach podparcia palca. Jeden znajduje się na opuszku, drugi na grzbiecie, a trzeci u jego nasady powodując, że narzędzie opiera się na palcu i zapewnia stabilność podczas pisania i manewrowania" - opowiada Górski.

Pomysł powstał w głowie młodego naukowca już na pierwszym roku studiów magisterskich: "Zastanawiałem się nad funkcjonalnością najprostszych rzeczy np. długopisu. Mechanizm działania narzędzi piśmienniczych jest bardzo prosty i w zasadzie od tysięcy lat nie uległ zmianie" - wyjaśnia absolwent PK.

Wynalazek znalazł uznanie podczas 39 Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie - Piotr Górski otrzymał nagrodę "Best Young Inventor". Zajął także pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą pracę dyplomową w ramach programu "Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej" Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.(PAP)

ostatnia zmiana: 2011-04-27
Komentarze
Polityka Prywatności