Naukowcy z Teksasu upatrują w mikroskopijnych, łatwych do hodowli glonach - mikrofitach następcę kukurydzy, która podbiła świat wielością zastosowań. Glony stanowią potencjalne źródło pokarmu, pasz, leków i biopaliw - informuje Texas A&M AgriLife Communications.
"Dopiero nieśmiało zaczynamy poznawanie mikrofitów oraz wielu ich potencjalnych zastosowań i dobroczynnych właściwości. Ale już wiemy, że pewnego dnia farmerzy będą hodować mikrolity na ziemi leżącej dziś odłogiem, nie stanowiąc konkurencji dla współczesnych upraw na żyznych glebach" - tłumaczy.
Maleńkie organizmy stanowią "potężne, niewykorzystywane źródło paliwa, żywności, paszy, leków, a nawet środków do walki z zanieczyszczeniem powietrza".
W Corpus Christi powstało specjalne laboratorium, w którym bada się wpływ temperatury, zasolenia, dostępności składników odżywczych, różnych natężeń światła i dwutlenku węgla na fizjologię tych mikroskopijnych roślin.
"Mamy cztery bioreaktory, w których hodujemy mikrofity i określamy ich podstawowe reakcje fizjologiczne wpływające na wzrost" - tłumaczy Fernandez. Dane te posłużą do stworzenia specjalnego programu komputerowego, pozwalającego symulować reakcje glonów. To zaś ułatwi zarządzanie przyszłymi hodowlami. (PAP)