Łatwiejsze poruszanie się po mieście, ułatwienie dostrzegania przeszkód, a nawet częściowe przywrócenie wzroku - takie propozycje mają dla niewidomych naukowcy z Wielkiej Brytanii i Włoch - informuje BBC i magazyn "Technology Review".
W okulary wbudowano mikrokamery, które są połączone z układem mikroprocesorowym, wbudowanym w boczną część oprawek. Przy każdym obiekcie rozpoznanym przez kamery, procesor generuje silne błyski światła z diod LED znajdujących się w górnej części soczewek okularów. Rodzaj błysków zależy od typu obiektu (stały-ruchomy) i odległości. Pozwala to niewidomemu rozpoznawać na podstawie położenia rodzaj przeszkody i ułatwia jej omijanie.
Z kolei włoscy naukowcy z Istituto Italiano di Tecnologia wyhodowali neurony hipokampa szczurów na podłożu z mikrofotodiod indowo-cynkowych, pokrytych organicznym polimerem przewodzącym światło. Wytworzyli implant, który wszczepiony w oko szczura umożliwiał mu rozpoznawanie natężenia światła oraz kształtów przedmiotów (także kierunku ruchu).
Zespół pod kierownictwem prof. Guglielmo Lanzaniego użył obecnie techniki drukowania mikrofotodiod na polimerze tak, aby odtworzyć rozmieszczenie komórek światłoczułych na ludzkiej siatkówce. Naukowcom chodzi bowiem o maksymalną poprawę ostrości i jakości obrazu otrzymywanego dzięki implantowi.
Elektroniczno-bioniczne urządzenie za około 5 lat będzie przygotowane do wszczepienia pierwszym testującym je ludziom. (PAP)