Nowa stacja polarna UAM pod Biegunem Północnym
Po wielu staraniach profesorów z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz przy wielkim zaangażowaniu JM Rektora, 8 lipca 2011 roku do zatoki Petunia przypłynął polski statek MS Horyzont II, który dostarczył materiały do budowy nowej poznańskiej stacji polarnej.
Nową stację konstruowało sześciu naukowców z Instytutu Geoekologii i Geoinformacji Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych: Grzegorz Rachlewicz (kierownik wyprawy), Agata Buchwał, Marek Ewertowski, Jakub Małecki, Krzysztof Rymer i Aleksandra Tomczyk. Budowa trwała od 9 do 25 lipca 2011 r.
Stacja Polarna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Adam Mickiewicz University Polar Station, AMUPS) położona jest na końcu Billefiordu w malowniczej zatoce Petunia i jest prawdopodobnie najdalej na północ wysuniętą polską placówką badawczą: od bieguna północnego dzieli ją zaledwie 1300 km!
Stacja składa się z dwóch domków o pow. 10 m2 każdy, oddalonych od siebie o 10 m. Badania prowadzone w zatoce Petunia (od tego roku już w oparciu o AMUPS) dotykają wielu aspektów nauk o Ziemi. Naukowcy UAM inspirowani najnowszymi osiągnięciami wiedzy sami wytyczają nowe kierunki badań. Projekty, które obecnie są realizowane we współpracy z instytucjami, m.in. z Norwegii i Szwajcarii, nierozerwalnie łączą się ze zmianami klimatu i ich wpływem na poszczególne składniki geoekosystemu polarnego, w tym na osady mineralne, lodowce, wieloletnią zmarzlinę, szatę roślinną i inne.
Każdy składnik reaguje na zmiany warunków klimatycznych w inny sposób, a złożenie w jedną całość wszystkich informacji daje możliwość sięgania dalej tak w przeszłość, jak i w przyszłość zmian środowiskowych w Arktyce.
ostatnia zmiana: 2011-08-10