Mają nosa do gruźlicy

Jak informuje magazyn Technology Review - uczeni z Indii opracowali urządzenie, które potrafi rozpoznać substancje związane z zachorowaniem na gruźlicę w próbce moczu.

Urządzenie, skonstruowane przez uczonych z International Centre for Genetic Engineering and Biotechnology w New Delhi, jest rodzajem "elektronicznego nosa", badającego substancje lotne w próbkach.

Naukowcy przeprowadzili badania na próbkach moczu ponad 100 osób z nowo zdiagnozowaną gruźlicą pochodzących ze szpitala w New Delhii. Wykryli przy pomocy chromatografii gazowej i spektometrii, iż istnieje kategoria lotnych związków organicznych (tzw. VOC), charakterystycznych wyłącznie dla zakażeń gruźliczych.

Po określeniu koncentracji i stosunku VOC, przeprowadzili próby ich wykrywania w moczu pacjentów poddawanych badaniom przesiewowym, przez elektroniczny nos - urządzenie złożone z płytek, na których rozmieszczono systemy czujników piezoelektrycznych i konduktometrycznych (wykrywają substancję na zasadzie zmian materiału aktywnego - półprzewodzących tlenków metali).

W ponad 99 proc. przypadków pozytywny wynik testów "elektronicznego nosa" został potem potwierdzony badaniem rentgenowskim.

Pozytywny wynik testu "elektronicznego nosa" umożliwi stawianie dokładniejszej diagnozy tj. oddzielenie gruźlicy od innych chorób płuc o podobnych objawach. Naukowcy z Indii chcą obecnie rozbudować swój elektroniczny nos, tak aby nie tylko był w stanie wykryć obecność VOC związanych z zakażeniem gruźliczym, ale też na podstawie ich koncentracji mógł określić czy choroba ma przebieg ostry. (PAP)

Foto: zychalska.com


ostatnia zmiana: 2011-08-11
Komentarze
Polityka Prywatności