Studenci działający w projekcie PWR Racing Team już po raz drugi z rzędu zbudowali sportowy samochód, aby stanąć do rywalizacji na najbardziej prestiżowych zawodach uczelni technicznych Formula Student.
Bolid RT02 ukończony na przełomie czerwca i lipca br. wziął udział w
rywalizacji pomiędzy studenckimi konstrukcjami na największych
europejskich edycjach w Silverstone i Hockenheim, znanej na całym
świecie serii Formula Student.
Pomimo problemów technicznych konstrukcja RT02 cieszyła się zainteresowaniem ze względu na znaczny postęp stopnia zaawansowania w stosunku do zeszłorocznego bolidu. Największe uznanie zdobył przede wszystkim design wrocławskiego bolidu, ale także determinacja, jaką członkowie zespołu zaprezentowali, nie poddając się i robiąc wszystko, aby naprawić poważną usterkę i wystartować w kolejnych konkurencjach dynamicznych.
Ostatecznie wrocławski bolid zajął w klasyfikacji generalnej odpowiednio 52. i 57. miejsce w Silverstone i Hockenheim, plasując się w środku stawki.
Bolid RT02 to klasyczna konstrukcja jednomiejscowego wyścigowego bolidu klasy Formuła. Jednostka napędowa została zaadoptowana z motocykla Honda CBR600RR PC40, wyposażona w regulaminową zwężkę w układzie dolotowym o średnicy 19mm. Napędzany etanolem bolid o masie 258 kg, przekazuje moc z silnika na tylną oś, tak aby rozpędzić się do 100 km/h w niespełna 4 sekundy. Podobnie jak zeszłoroczny RT01, bolid RT02 w niemal 90% został zaprojektowany przez studentów.
PWR Racing Team był pierwszym w Polsce zespołem, który wystartował w międzynarodowych zawodach konstruktorów Formula Student. W 2009 roku po raz pierwszy zaprezentował wirtualny projekt RT09, po to, aby w 2010 roku zbudować i wystartować w klasie rzeczywistej z fizycznym bolidem RT01. Zaraz po powrocie z zeszłorocznych edycji zawodów w Anglii i Niemczech rozpoczęły się prace nad kolejnym, lepszym bolidem RT02. Bez chwili odpoczynku, już teraz trwają prace nad kolejnym, jeszcze szybszym i lżejszym bolidem na rok 2012 - RT03.
Przetarty przez wrocławskich studentów szlak, obierają studenci z innych uczelni. Na chwilę obecną w naszym kraju nad własnymi projektami pracują cztery zespoły, oprócz wrocławskiego dwa z Politechniki Warszawskiej i jeden z Politechniki Śląskiej.