Nalot żurawi

Dział: Biologia

10 tysięcy żurawi - tyle okazów naliczyli przyrodnicy na terenie Parku Narodowego Ujście Warty. Jak informuje Michał Leszczyński - to więcej niż podczas jesiennych liczeń z minionych lat.

"Niekoniecznie ma to związek ze wzrostem liczebności tego gatunku w naszym kraju. Możliwe, że część tych ptaków do tej pory grupowała się w innych miejscach i z różnych powodów przeniosła się do Ujścia Warty. Oprócz tego nie wszystkie żurawie przebywające u nas jesienią gniazdowały w Polsce. Tym niemniej sytuacja pokazuje, jaką to miejsce jest ważną ostoją dla migrujących ptaków" - powiedział Leszczyński.

Kiedy 10 lat temu dokonywano podobnego liczenia stwierdzono o tej porze roku obecność tysiąca ptaków tego gatunku. Wzrost ich liczby jest więc bardzo dynamiczny.

Żurawie to jeden z wielu gatunków migrujących ptaków, które cyklicznie odwiedzają ten park narodowy i są monitorowane przez przyrodników. Noc spędzają na rozlewiskach parku, a o świcie wyruszają na okoliczne pola, gdzie zdobywają pokarm. Właśnie o tej porze dnia przyrodnicy je liczą.

"Żurawie odlatują na przełomie listopada i grudnia, a wracają w końcu lutego, jednak zauważyliśmy, że niektóre osobniki pozostają u nas na zimę" - powiedział Leszczyński.

Prowadzone badania wskazują, że żurawie, dotąd dzikie i płochliwe coraz bardziej zbliżają się do człowieka, aklimatyzując się do nowych warunków. Znane są przypadki gniazdowania żurawi przy nasypie kolejowym lub też w borach sosnowych, jeśli tylko w pobliżu znajdzie się kawałek podmokłego terenu.

Żuraw to duży ptak występujący na terenie Europy i Azji. Osiąga wysokość około 130 cm, a rozpiętość jego skrzydeł może sięgać 2,5 metra przy wadze 5-6 kg. Zamieszkuje głównie tereny podmokłe, okolice jezior i starorzeczy. Najczęściej polskie żurawie zimują na Półwyspie Iberyjskim, a przy srogiej zimie - w Afryce Północnej.

PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2011-10-07
Komentarze
Polityka Prywatności