Myśl uruchomi komputer

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali aplikację Neuron, która umożliwi m.in. prowadzenie wózka inwalidzkiego za pomocą myśli lub dobieranie muzyki, której słuchamy przez telefon, odpowiednio do nastroju.

Osoby, które cierpią na bezwładność ruchową, nowa aplikacja ma umożliwić sterowanie wózkiem lub obsługę komputera - za pomocą myśli. W urządzeniach mobilnych oprogramowanie pozwoli na zmianę piosenki, również za pomocą myśli.

Do zastosowania aplikacji wymagany jest odpowiedni sprzęt.
"Konieczna jest opaska zakładana na głowę z odpowiednimi czujnikami, która służy do rozpoznawania i wychwytywania fal mózgowych. Potem uzyskane dane przełoży na odpowiednie komunikaty komputera: jeśli ktoś się uśmiecha, to wózek jedzie prosto, jeśli się mrugnie okiem, to się obróci" - wyjaśnił Łukasz Miądowicz z przygotowującej aplikację firmy ARound, założonej przez doktorantów i absolwentów PG.

Niewielki elektroencefalograf - w formie opaski, za pomocą programu komputerowego, będzie sprzężony z urządzeniem, którym zamierzamy sterować. "Wszędzie tam, gdzie urządzeniem można sterować za pomocą klawiatury czy myszy, jesteśmy w stanie się wpiąć tak, by to urządzenie kontrolować" - tłumaczył Miądowicz. Opaska będzie w stanie wychwytywać zarówno proste myśli, typu "obróć coś", "przekrój", "zmień", jak i mimikę twarzy - mrugnięcie okiem lewym czy prawym oraz proste emocje.

To nie jedyne możliwości nowego oprogramowania. Aplikacja rozszerzona o specjalne okulary umożliwi generowanie wirtualnych reklam, dodatkowych treści, nieistniejących w świecie rzeczywistym budynków czy postaci. "Chcemy dać nową formę przekazu informacji" - zapowiedział Miądowicz.

Gdy założymy takie okulary, oprócz obrazu normalnego - naszego naturalnego środowiska - zobaczymy nałożone przez komputer trójwymiarowe obiekty. "Zobaczymy rzeczy, które normalnie nie istnieją, ale są wygenerowane sztucznie przez komputer i osadzone w świecie rzeczywistym" - powiedział.

"Mamy mechanika, który ma zreperować silnik tylko nie wie, jak się do tego zabrać. Zakłada nasze trójwymiarowe okulary, przez które widzi ten realny silnik, a na nim pojawiają się trójwymiarowe części i instrukcja, jak on ma to wszystko połączyć. To brzmi trochę jak science fiction, ale jest to możliwe" - zapewnił twórca.

Pełna aplikacja ma być gotowa w połowie 2012 roku. "Teraz chcemy przygotować prototyp, który pomoże wyjaśnić wszystkim, na czym polega ta trochę niezrozumiała technologia" - dodał.

Wynalazek zdobył II nagrodę w europejskim konkursie Intel Challenge, w którym nagradzane są najlepsze pomysły na biznes. Finały odbywają się na całym świecie, z każdego regionu wyłaniane są po dwie drużyny. (PAP)


ostatnia zmiana: 2011-10-11
Komentarze
Polityka Prywatności