Biosensor - pomoc dla sparaliżowanych

Naukowcy brytyjscy opracowali biosensor – chip mierzący mikrozmiany pola elektrycznego w mięśniach i nerwach. Ułatwi on opracowanie mechanizmu sterowania wózkami dla sparaliżowanych – poinformował magazyn New Scientist.

Naukowcy z University of Sussex i pracujący dla firmy Plessey Semiconductor opracowali układ elektroniczny, pozwalający na dokonanie zdalnych pomiarów stanu mięśni m.in. serca, płuc i oczu – biosensor.

Biosensor, to mikrochip o nazwie Electric Potential Integrated Circuit (EPIC). Jest to superczuły woltomierz, dokonujący pomiarów o porównań stanu napięcia i zmian pola elektrycznego w mięśniach i nerwach.

EPIC ma być montowany w łóżkach szpitalnych, aby bez konieczności obarczania pacjenta dodatkowymi czujnikami, móc dokonywać monitorowania stanu nie tylko jego serca, ale także płuc czy mięśni np. oczu. Do działania potrzebuje tylko dwóch czujników w okolicy rąk badanego. Czujniki te to specjalne płytki wielokrotnego użytku, które można np. podłożyć pod dłonie. Mogą one bowiem działać zdalnie.

EPIC został wyposażony w mechanizm filtrowania, który umożliwia wyizolowanie poszukiwanych pomiarów. Jeśli więc lekarzowi będzie chodziło o ruchy gałek ocznych, będzie to mógł, poprzez oznaczenie odpowiedniej opcji filtrowania w programie sterującym chipem, wyizolować te pomiary bez konieczności używania EEG.

Naukowcy mają nadzieję, że rozwiązanie to pomoże w opiece nad osobami sparaliżowanymi. Ponieważ biosensor nie ma problemów z wychwytywaniem ruchów gałek ocznych, uczeni chcą aby stał się częścią systemu sterowanie komputerem bądź wózkiem inwalidzkim dla sparaliżowanych. Biosensor może przydać się także pacjentom po amputacjach – wychwytując aktywność elektryczną przeznaczoną dla nieistniejącej kończyny, będzie przenosił ją na protezę, ułatwiając powrót do sprawności.

EPIC zainteresowany jest także przemysł rozrywkowy – zamontowanie biosensora w kontrolerach gier może stworzyć naturalne środowisko naśladujące ruchy gracza, podobne do wprowadzonego na rynek układu imitacji ruchu Microsoft Kinect, ale trafniej oddające ruchy człowieka. (PAP)


ostatnia zmiana: 2011-11-18
Komentarze
Polityka Prywatności