Rosyjscy uczeni pracują nad superkomputerem

Magazyn Computerworld informuje, że rosyjscy naukowcy, informatycy i inżynierowie, którzy pracują dla firmy T-Platforms, skonstruują jeden z najsilniejszych obecnie superkomputerów na świecie. Moc obliczeniowa tej jednostki naukowej będzie wynosić 10 PFLOPS.

Obecnie superkomputer znajdzie się w Centrum Obliczeniowym Uniwersytetu Moskiewskiego im.M.Łomonosowa.

Urządzenie ma służyć głównie „do rozwiązywania istotnych problemów w dziedziny matematyki i fizyki” – podały Uniwersytet oraz T-Platforms we wspólnym oświadczeniu.

Komputer ten oparty będzie na architekturze Intela i Nvidii. Termin jego uruchomienia to IV kw. 2013 roku. Specjaliści z T-Platforms zbudowali już jeden superkomputer dla Uniwersytetu im. Łomonosowa. Miał on moc 1,3 PFLOPS.

Koncepcja superkomputera świadczy o tym, że Rosja  zamierza rozwijać techniki przetwarzania przy pomocy superkomputerów wysokiej mocy obliczeniowej. Obecnie najsilniejszą na świecie jednostką superkomputerową jest japoński superkomputer K o mocy 10,51 PFLOPS (10,51 biliardów operacji zmienno przecinkowych na sekundę), jednak jego główny konstruktor, firma Fujitsu, zapowiada, że po modernizacji będzie on miał moc obliczeniową 23-25 PFLOPS jeszcze przed 2013 rokiem.

Natomiast pracownicy koncernu IBM zapowiadają uruchomienie pod koniec 2012 roku superkomputera Sequoia o mocy obliczeniowej 20 PFLOPS.

Jest on oparty na nowej architekturze Blue Gene/Q. Podobną jednostkę, o nazwie Titan, także o mocy 20 PFLOPS zbudowaną na procesorach AMD Opteron i Nvidia Kepler, chce w przyszłym roku zbudować firma Cray.

Również USA zapowiada produkcję superkomputerów o mocy obliczeniowej 10 PFLOPS – Blue Waters (Cray), Mira (IBM) i Pleiades (Silicon Graphics/Intel).

Ale jednak to w Chinach do 2015 roku miałby powstać najpotężniejszy superkomputer na świecie. Maszyna o roboczej nazwie Tianhe – 2 ma posiadać wydajność 50-100 PFLOPS.

W rywalizację włącza się również Unia Europejska. Byłby to wspólny projekt unijny, z użyciem własnej technologii. Rozważane jest zarówno oparcie się na sprawdzonych procesorach Intela i Nvdii, jak i na angielskich nowych procesorach ARM.

Według raportu Departamentu Energii USA stworzenie komputera o mocy 1 EFLOPS będzie kosztowało miliardy dolarów i może być projektem „rozłożonym na lata”. (PAP)


ostatnia zmiana: 2012-01-04
Komentarze
Polityka Prywatności