Z europejskich analiz wynika, że światowa emisja dwutlenku węgla, który jest głównym sprawcą globalnego ocieplenia, wzrosła w ubiegłym roku o trzy proc., co oznacza, że do atmosfery trafiło 34 miliardy ton tego gazu.
W ciągu ostatniej dekady emisja CO2 rosła rocznie średnio o 2,7 proc. Najwięcej zanieczyszczeń emitują obecnie: Chiny, Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Indie, Rosja i Japonia.
Do ubiegłorocznego wzrostu przyczyniły się głównie Chiny i Indie, których emisje wzrosły odpowiednio o 9 i 6 proc. Tymczasem poziom zanieczyszczeń produkowanych przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone i Japonię zmalał, co było związane m.in. ze złą sytuacją ekonomiczną i łagodną zimą – wynika z raportu "Trendy w globalnej emisji CO2". W Chinach do wzrostu przyczyniła się poprawa warunków ekonomicznych, a zatem i większe zużycie paliw kopalnianych.
"Choć wszystkie kraje rozwijające się zwiększyły wspólnie swoje emisje o średnio 6 proc., wzrost w Chinach i Indiach był najbardziej znaczący" – podano w raporcie stworzonym przez holenderską organizację badawczą Netherlands Environmental Assessment Agency i Wspólnotowe Centrum Badawcze Unii Europejskiej.
W raporcie nie uwzględniono dwutlenku węgla związanego z wylesianiem, pożarami lasów i innymi działaniami powiązanymi z użytkowaniem ziemi. Te źródła mogą zwiększyć wyniki nawet o 10-20 proc. – podają autorzy raportu. Jak dodają, energia odnawialna pozyskiwana z paneli słonecznych, elektrowni wiatrowych i biopaliw stanowi jeszcze niewielki ułamek źródeł energii.
Jeśli światowe emisje CO2 będą nadal rosnąć w tym tempie, w ciągu dwóch dekad przekroczą poziom niezbędny do utrzymania globalnych temperatur na poziomie wyznaczonym przez międzynarodowe negocjacje. Mówią one o wzroście rzędu 2 st. Celsjusza w stosunku do ery preindustrialnej.
W latach 2000-2011 emisja dwutlenku węgla wyniosła w sumie 420 miliardów ton. Prognozy wskazują, że wzrost globalnych temperatur o 2 st. Celsjusza do 2100 roku może być szczególnie katastrofalny dla klimatu w związku ze wzrostem poziomu mórz, nasileniem ekstremalnych zjawisk pogodowych i wymieraniem gatunków.