Dynamiczne układy biologiczne zostaną udoskonalone przez naukowców

Naukowcy zaangażowani w projekt finansowany w I konkursie Programu Badań Stosowanych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju rozwiną badania nad optycznymi badaniami mikroskopowymi, które znajdują zastosowanie m.in. w ocenie struktury mikronaczyń w ludzkim oku przy zmianach cukrzycowych oraz sieci mikronaczyniowej i przepływów krwi w przebiegu udaru.

Grant, który otrzymali to ponad 6 mln zł.

W projekcie pt. „Rozwój interferometrycznych metod optycznych do badania dynamiki układów biologicznych” doskonalone będą mikroskopowe metody służące do pomiaru przepływu krwi oraz ruchliwości cytoplazmy komórek.

Naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK otrzymają 3 233 860 zł na realizację tego interdyscyplinarnego programu badawczego z zakresu biologii, medycyny, fizyki medycznej, inżynierii, optyki oraz informatyki - poinformował Andrzej Romański z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

W ramach grantu podjęte zostaną prace nad dalszym rozwojem nowoczesnych metod optycznych wynalezionych w Zespole Optycznego Obrazowania Biomedycznego UMK dr. hab. Macieja Wojtkowskiego oraz zaawansowanych metod analizy obrazów opracowywanych w Zakładzie Inteligentnych Systemów Wspomagania Decyzji Politechniki Poznańskiej kierowanym przez dr. hab. inż. Krzysztofa Krawca.

Metody mikroskopowe będą stosowane m.in. do oceny struktury mikronaczyń w oku ludzkim, w przypadku chorób przebiegających z mikroangiopatią, czyli zmianami zachodzącymi w przebiegu cukrzycy. Znajdą również zastosowanie w ocenie morfologii sieci mikronaczyniowej i przepływów krwi w przebiegu udaru w modelach zwierzęcych. Uczeni będą też za ich pomocą dokonywali pomiaru ruchu cytoplazmy w komórkach jajowych ssaków.

Efektem prac będą konkretne rozwiązania w zakresie nowych technologii optycznych mających potencjał do wykorzystania w pracach laboratoryjnych i klinicznych. Odbiorcami opracowanych metod będą instytucje naukowe prowadzące badania z zakresu biologii i medycyny.

Prace będą wykonane w Pracowni Neuromorfologii Molekularnej i Systemowej Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN kierowanej przez dr. hab. Grzegorza Wilczyńskiego, w Zakładzie Embriologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego - we współpracy z dr Anną Ajduk oraz w Klinice Neurologii i Chorób Naczyniowych Układu Nerwowego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - we współpracy z dr. Michałem Pawlakiem. Na UMK projektem kieruje dr Maciej Szkulmowski z Zakładu Biofizyki i Fizyki Medycznej.


opublikowano: 2012-08-06
Komentarze
Polityka Prywatności