Razem z naukowcami z Uniwersytetu teksańskiego w Dallas, Samsung zamierza opracować interfejs pozwalający na sterowanie urządzeniami elektronicznymi przy pomocy fal mózgowych.
Na potrzeby projektu stworzono specjalny hełm EEG, pozwalający na monitorowanie aktywności elektrycznej mózgu noszącej go osoby. Urządzenie monitoruje reakcje mózgu na powtarzające się bodźce wizualne i można je podłączyć do tabletu Galaxy Note 10.1. Użytkownik może wtedy uruchamiać aplikacje i poruszać się wewnątrz nich poprzez skupianie się na ikonach migających w odpowiedniej częstotliwości.
Obecnie, użytkownicy są w stanie wybrać kolejne opcje średnio co pięć sekund, przy skuteczności od 80 do nawet 95 procent.
Projekt jest jeszcze w zbyt wczesnej fazie by rozważać wdrożenie go w komercyjnych urządzeniach. Póki co Samsung skupia się na stworzeniu interfejsu, który pomógłby osobom niepełnosprawnym w obsłudze urządzeń elektronicznych. Niewykluczone jednak, że później koreańska firma postara się znaleźć szersze zastosowanie dla tej technologii.
- Jeszcze kilka lat temu mała klawiatura była wszystkim, czym można było obsługiwać telefon komórkowy. Dziś można używać głosu, dotyku, gestów czy ruchu oczami by nim sterować. Dodanie kolejnych opcji da nam szansę na jeszcze wygodniejsze i szersze możliwości interakcji z urządzeniami mobilnymi - powiedział Insoo Kim, szef tego projektu w Samsungu.
Sterowanie myślowe musi jednak po drodze przezwyciężyć jeszcze wiele przeszkód. Jedną z największych jest sam projekt urządzenia, które miałoby do tego służyć. Podłączenie tradycyjnych elektrod może bowiem trwać nawet 45 minut - hełm Samsunga można co prawda założyć i zdjąć w każdej chwili, ale ciągle pozostaje on mało wygodny i otoczony przewodami. Poza tym, system musi być bardzo skuteczny w interpretowaniu odczytu EEG, a fale mózgowe są słabe i pojawia się w nich wiele zakłóceń.