Magazyn tlenu w mięśniach

kulturysta z mięśniami
Dział: Biologia

Dzięki szczególnym właściwościom białka obecnego w mięśniach, foki i wieloryby mogą przebywać pod wodą dziesiątki minut- informuje „Science”.

Występująca w mięśniach mioglobina wiąże się z tlenem podobnie jak hemoglobina zawarta w czerwonych krwinkach. Dzięki niej mięśnie mają własne zapasy tlenu. Jednak zbyt duża zawartość mioglobiny w mięśniach byłaby szkodliwa, bo jej cząsteczki zaczynają się zlepiać.

Tymczasem w mięśniach morskich saków - takich jak foki i wieloryby- mioglobiny jest wyjątkowo dużo. To dzięki niej foki mogą zanurzać się na pół godziny, a kaszaloty nawet na godzine - i to na głębokość kilometra.

Naukowcy z University of Liverpool odkryli, że hemoglobina morskich ssaków dzięki dodatniemu ładunkowi elektrycznemu nie zlepia się - jej cząsteczki się odpychają. Dzięki temu jej zawartość w mięśniach może być znacznie większa niż u człowieka i ssaków lądowych.

Wyniki badań mogą się przydać zarówno paleontologom, jak i lekarzom. Zdobyta wiedza pomoże opracować nowe preparaty krwiozastępcze, a także określić, jak długo mogli przebywać w zanurzeniu przodkowie dzisiejszych morskich ssaków. (PAP)


opublikowano: 2013-06-19
Komentarze
Polityka Prywatności