Niemieccy naukowcy zatrzymali światło na rekordowo długi czas, wynoszący jedną minutę – informuje New Scientist. Światło poruszające się z normalną szybkością w tym czasie pokonałoby osiemnaście milionów kilometrów.
Światło w próżni podróżuje z prędkością około trzystu milionów metrów na sekundę. W 1999 roku fizykom udało się spowolnić światło do siedemnastu metrów na sekundę, a dwa lata później zatrzymano je całkowicie po raz pierwszy - ale tylko na ułamek sekundy. Niedawno udało się zaś zatrzymać światło na całe szesnaście sekund. Na tym tle minuta osiągnięta przez naukowców z Uniwersytetu w Darmstadt to duży wyczyn.
Do osiągnięcia tego celu naukowcy wysłali wiązkę światła laserowego na nieprzezroczysty kryształ. Pod wpływem lasera zmienił się stan kwantowy kryształu, który dzięki temu stał się przezroczysty dla wąskiego zakresu światła. Przy pomocy drugiego lasera wysłano pasującą wiązkę światła, a następnie wyłączono pierwszy laser, więżąc światło drugiego w środku kryształu, gdy ten wrócił do swojego pierwotnego, nieprzezroczystego stanu.
Naukowcy mówią, że światło można byłoby uwięzić na jeszcze dłużej, używając innych kryształów. Technologia ta będzie przydatna w rozwoju kwantowej komunikacji na duże odległości.