Odkryto, że jaszczurki pojawiły się wcześniej niż sądzono

skamieniałe jaszczurki

Fragmenty szkieletu dwóch krewniaków jaszczurek świadczą o tym, że te gady żyły 12 mln lat wcześniej niż dotąd sądzono – piszą naukowcy na łamach „Evolutionary Biology”.

W Vellberg w Niemczech naukowcy odnaleźli dwie żuchwy należące do krewniaków jaszczurek, węży i tuatar (łącznie nazywanych lepidozaurami), datowane na 240 mln lat, czyli na środkowy trias.

Z badań wynika, że lepidozaury pojawiły się niedługo po wymieraniu permskim - najdotkliwszym wymieraniu w dziejach naszej planety. Po tym wydarzeniu fauna i flora na Ziemi zaczęły się stopniowo odradzać.

"Środkowy trias to okres, kiedy świat odrodził się po globalnym wymieraniu permskim, nie został jednak jeszcze zdominowany przez dinozaury. To właśnie wtedy znane grupy zwierząt, takie jak żaby czy jaszczurki, pojawiły się po raz pierwszy" - opisuje główny autor badań, dr Marc Jones z University College London.

Niewielkie zęby i lekko zbudowana czaszka sugerują, że zwierzęta polowały na niewielki owady. Skamieniałości są najbardziej podobne do tuatar, gadów przypominających jaszczurki, które żyją dziś endemicznie na Nowej Zelandii, kiedyś jednak były szeroko rozprzestrzenione na świecie.

Dzisiejsze tuatary żywią się owadami, pająkami, świerszczami i małymi jaszczurkami, a także sporadycznie ptakami morskimi.


opublikowano: 2013-10-08
Komentarze
Polityka Prywatności