Odkryto nowy gatunek dziobaka

Nowy gatunek dużego wymarłego dziobaka zidentyfikowano na podstawie skamieniałości znalezionej w Australii. Wyniki badań ukazały się na łamach „Journal of Vertebrate Paleontology”.

Dziobaki to jedne z najdziwniejszych zwierząt na Ziemi. Są ssakami, ale znoszą jaja. Świetnie pływają dzięki błonom pławnym między palcami, ich pyski mają kształt kaczego dziobu, ogon zaś służy za magazyn energii. Mają zdolność do elektrycznej lokalizacji obiektów w wodzie dzięki specjalnym receptorom na dziobie. Jakby tego było mało, samce posiadają niewielkie pazurki jadowe.

Dotąd linia ewolucyjna dziobaków wydawała się wyjątkowa. Uważano, że tylko jeden gatunek w dziejach - ten, który żyje obecnie - zamieszkiwał naszą planetę. Najnowsze odkrycie zmienia ten obraz.

Oparto je na odkryciu jednego zęba w słynącej ze skamieniałości Riversleigh World Heritage Area w północno-zachodnim Queensland. Datowanie waha się pomiędzy 5 a 15 mln lat temu. Gatunek otrzymał łacińską nazwę Obdurodon tharalkooschild.

Obecnie żyjące dziobaki tracą zęby trzonowe za młodu, dorosłe osobniki wyposażone są w twarde opuszki, które miażdżą pokarm.

Z analiz wynika, że wymarły gatunek mógł mierzyć około metra długości (dzisiejsze dziobaki osiągają około pół metra).

"Był to prawdopodobnie głównie wodny ssak, zamieszkujący zapewne okolice stawów znajdujących się w lasach, którymi miliony lat temu pokryty był obszar Riversleigh" - opisuje współautorka badań, dr Suzanne Hand z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.

Najstarsze skamieniałości dziobaka pochodzą sprzed 61 mln lat z południa Ameryki Południowej.

zdjęcie: szkielet dziobaka / Wikimedia Commons, CC BY 2.0

opublikowano: 2013-11-08
Komentarze
Polityka Prywatności