Drzewa znajdujące się w rejonie środkowoeuropejskim rosną szybciej niż 50 lat temu. Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (Niemcy) stwierdzili, że obecnie drzewa charakteryzują się wzmożonym tempem wzrostu w porównaniu do lat 60. XX wieku.
Badania przeprowadzono na terenie eksperymentalnych działek leśnych istniejących już od 1870 roku, na których panują warunki i rosną drzewa typowe dla klimatu Europy Środkowej.
Ustalono, iż np. buki (gatunek zajmujący dominującą pozycję w lasach liściastych) rosną aż o 77 proc. szybciej niż w 1960 roku, podczas gdy świerki (gatunek dominujący w lasach iglastych) o 32 proc. Tymczasem tempo rozrostu drzewostanów (zespołów składających się z wielu drzew pozostających we wzajemnych zależnościach) określono jako 30 proc. szybsze w przypadku buków i 10 proc. szybsze w odniesieniu do świerków.
"Drzewostany jako całość miały mniejsze tempo wzrostu niż poszczególne drzewa głównie dlatego, że większe drzewa potrzebują więcej przestrzeni, więc w konsekwencji każdy drzewostan będzie zawierał mniej drzew" - wyjaśnia prof. Hans Pretzsch, koordynator badań.
Naukowcy przypuszczają, iż wzmożone tempo wzrostu europejskich drzew jest związane z podwyższonymi temperaturami i dłuższym okresem wegetacji. Uważają, że systematycznie zwiększające się stężenie dwutlenku węgla i azotu w atmosferze także nie pozostaje bez wpływu na rozwój roślin.