Idealnie białe łuski chrząszczy

Dział: Biologia

Chrząszcze z rodzaju Cyphochilus posiadają idealnie białe pancerzyki - bielsze niż mleko, śnieg, szkliwo zębów i większość innych stworzonych przez naturę jasnych substancji - donosi styczniowy numer "Science". Jednocześnie pancerzyki te są wielokrotnie cieńsze, niż jakiekolwiek produkowane przez człowieka materiały.

Kolor ciała zwierząt, jak i wszystkich innych substancji, zależy od zawartości pigmentu oraz stopnia uporządkowania mikrostruktury materiału. Biel powstaje wówczas, gdy struktura ta jest losowa i bardzo nieregularna. Umożliwia to bowiem rozpraszanie światła na wszystkich długościach fal. Dlatego kolor biały stosunkowo rzadko występuje wśród zwierząt.

Pancerzyk Cyphochilusa, jak i innych chrząszczy, tworzą dwie płaskie, zachodzące na siebie pokrywy, okrywające jego tułów, głowę i odnóża. Biel pancerzyków jest nadzwyczaj jasna i świetlista.

Wyjaśnienia tej zagadki podjął się dr Pete Vukusic, fizyk z brytyjskiego Exeter University. Za pomocą mikroskopu elektronowego wykrył, że pancerzyk żuczka charakteryzuje się wysoce losową strukturą przestrzenną. I to właśnie ona umożliwia silne rozpraszanie światła i powstanie bieli.

Okazało się też, że grubość pokrywy chrząszcza jest o około dziesięć razy mniejsza niż grubość ludzkiego włosa. "Ani takiej bieli, ani takiej grubości nie ma żaden stworzony przez człowieka materiał" - mówi Vukusic.

Naukowiec uważa, że zgłębienie zagadki niezwykłego żuczka może się przyczynić do opracowania nowoczesnych metod wytwarzania syntetyków o równie idealnej barwie, np. urządzeń emitujących światło białe. "Ten mały żuczek może nas nauczyć produkować wysokiej jakości biały papier, a nawet poprawiać biel naszych zębów" - podsumowuje Vukusic. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności