W eksperymencie HEX 2, przeprowadzonym przez Clemson University, zbadano zachowanie się ziemskiej atmosfery w czasie występowania zorzy polarnej - informuje serwis ClemsoNews. Cztery 10-metrowe rakiety suborbitalne zostały niedawno wystrzelone w 16 minutowych odstępach z poligonu rakietowego Poker Flat Research Range - jedynego poligonu rakietowego na świecie, którego właścicielem jest uniwersytet. Poligon znajduje się 50 km na północ od Fairbanks w stanie Alaska.
Rakiety przenosiły środek chemiczny, który na wysokości 100 km zaczyna świecić i może być namierzony z Ziemi. Dzięki temu wiadomo, jak substancja rozprzestrzeniała się w górnych warstwach atmosfery wraz z wiatrem. Instrumenty pokładowe rakiet zmierzyły również zmiany ciśnienia wywołane podgrzaniem atmosfery w czasie występowania zorzy polarnej.
Dane zebrane w czasie eksperymentu posłużą do stworzenie trójwymiarowego obrazu zmian gęstości i wiatrów powstających w czasie zorzy. "Jesteśmy zainteresowani powstawaniem zórz, ponieważ są one odpowiedzialne za pojawianie się w atmosferze prądów elektrycznych, które ją podgrzewają.
Może to doprowadzić do zmian orbit satelitów oraz zakłóceń w komunikacji radiowej" - wyjaśnia prof. Miquel Larsen, fizyk pracujący w Clemson University. (PAP)