Skamieniałość ogromnego, prehistorycznego grzyba - olbrzyma wśród grzybów - którego przez ponad wiek nie udało się zaklasyfikować, rozpoznali naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.
Nazwany Prototaxites, wysoki na 6 m organizm o pniu przypominającym pień drzewa, to grzyb, który wymarł ponad 350 mln lat temu - czytamy w majowym numerze "Geology".
Wykazały to analizy chemiczne. Początkowo myślano, że Prototaxites jest skamieniałym drzewem iglastym. Inne głosy kazały zaliczyć go do porostów lub różnych typów glonów. Skamielinę podejrzewano również o bycie grzybem. "Sześciometrowy grzyb jest nonsensem, podobnie jak sześciometrowy glon. Ale właśnie coś takiego tu mamy" - mówił geolog z University of Chicago, C. Kevin Boyce.
To, że skamieniałość może być grzybem, jako pierwszy zasugerował Francis Hueber z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej. Przeprowadził on analizy wewnętrznej struktury skamieniałości, nie miał jednak niezbitych dowodów na jej przynależność do tej grupy organizmów. Teraz jednak luki w wiedzy na temat giganta wypełnili Boyce i współpracownicy, porównując izotopy węgla obecne w skamielinie z izotopami, jakie występowały w roślinach żyjących mniej więcej w tym samym czasie, około 400 mln lat temu. Jeśli Prototaxites miałby być rośliną, taka analiza potwierdziłaby to. Tymczasem Boyce stwierdził w skamieniałości o wiele większą różnorodność węgla, niż można się było spodziewać u rośliny.
Niektórzy taksonomowie zaliczają dziś grzyby do oddzielnego królestwa, odrębnego od królestw roślin i zwierząt. Dawniej zaliczano je do roślin. Dziś jednak niektóre teorie każą je wręcz uważać za bliższe zwierzętom. Fragmenty skamieniałych grzybni grzybów-olbrzymów znajduje się na całym świecie. Ich wiek szacuje się na od 420 mln do 350 mln lat. "Trudno sobie wyobrazić, że takie organizmy przetrwałyby we współczesnym świecie" - powiedział Boyce. (PAP)