Szpaki trzymane w komfortowych warunkach spodziewają się raczej smacznych robaków niż gorzkich niespodzianek - wynika z badań, o których informuje "New Scientist". Zespół Melissy Beteson z Newcastle University badał, w jaki sposób szpaki reagują na warunki bytowe, sprawdzając, na ile "optymistycznych" wyborów dokonywały te inteligentne ptaki.
Najpierw szpaki przyzwyczajono, aby rozpoznawały jako smaczną przekąskę robaka na talerzu przykrytym białą pokrywka, a robaka doprawionego gorzką chininą kojarzyły z ciemnoszarą pokrywką. W krótkim czasie szpakom odechciało się zajmować talerzami z szarą pokrywką.
Następnie część ptaków przeniesiono do obszernych, komfortowych klatek z gałęzią i basenikiem kąpielowym, a pozostałe - do ciasnych i obskurnych klatek bez wygód. Aby zbadać, jak to wpłynęło na nastawienie szpaków do życia, naukowcy podawali im talerze przykryte pokrywkami w różnych odcieniach szarości. Niejednoznaczność koloru sprawiała, że ptaki nie wiedziały, czego się mają spodziewać - smakołyku czy gorzkiego paskudztwa.
Okazało się, że ptaki z wygodniejszych klatek otwierają pokrywki, którymi nie interesują się pesymistycznie nastawieni mieszkańcy ptasich "slumsów". W kolejnym eksperymencie szpaki miały za zadanie odróżniać sygnały świetlne, zapowiadające szybkie lub opóźnione podanie żywności. Także i tym przypadku lepsze miejsce zamieszkania wiązało się z optymizmem. Podobne wyniki dały badania na szczurach.(PAP)