Węgiel nie jest jedynym pierwiastkiem, który może tworzyć maleńkie, puste w środku kulki, zwane fullerenami. Takie "piłeczki" mogą powstawać również z boru - informuje pismo "Physical Review Letters".
Boris Yakobson, Nevill Gonzalez Szwacki i Arta Sadrzadeh z Rice University prowadząc komputerowe symulacje możliwych struktur, utworzonych przez różne pierwiastki, odkryli, że z 80 atomów boru można by zbudować stabilne "kuleczki."
Być może uda się uzyskać takie struktury w laboratorium Oryginalne fullereny, zbudowane z 60 atomów węgla "klateczki" w kształcie piłki futbolowej o powierzchni złożonej z sześciokątów, odkryli w 1985 roku Robert Curl, Harold Kroto i Richard Smalley. Nazwano je fullerenami od nazwiska sławnego amerykańskiego architekta Richarda Buckminstera Fullera, twórcy kopuł złożonych z sześciobocznych elementów.
Fuller budował swoje kopuły z trójkątów ułożonych w sześcioboki, by miały większą wytrzymałość. Fullereny z boru są nawet bardziej podobne do kopuł Fullera niż kuleczki z węgla - w środku każdego sześcioboku atomów boru, tworzącego ich powierzchnię, jest dodatkowy atom - więc także i w tym przypadku można się dopatrzyć podziału na trójkąty. Natomiast atomy węgla w fullerenach i nanorurkach układają się we wzór przypominający plaster miodu, bez dodatkowych "wzmocnień".(PAP)