Genom komara a żółta febra

Dział: Genetyka

Międzynarodowa grupa badaczy zsekwencjonowała genom komara Aedes aegypti odpowiedzialnego za rozprzestrzenianie żółtej febry i arbowirusa dengi - najgroźniejszych chorób Afryki i innych krajów rozwijających się - informuje pismo "Science".

Autorzy pracy mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże kontrolować rozprzestrzenianie się tych chorób. Naukowcy porównali sekwencję genomu Aedes aegypti z DNA blisko z nim spokrewnionego Anopheles gambiae - moskita przenoszącego malarię, i z materiałem genetycznym muszki owocowej Drosophila melanogaster.

Vishvanath Nene wraz z zespołem wykazali, że genomy dwóch komarów mają wiele wspólnego, ale różnią się rozmiarem, ilością ruchomych sekwencji DNA i średnią długością intronów, czyli sekwencji niekodujących białka, które występują w DNA.

Obydwa badane komary to owady reprezentujące dwie największe podrodziny komarów i różnice genetyczne pomiędzy nimi powinny dostarczyć informacji na temat wrodzonych różnic np. w preferencji krwi, zachowaniu związanym z szukaniem ofiary czy zdolności do przenoszenia różnych patogenów (bakterii, wirusów). Z kolei porównanie genomu komara z DNA muszki umożliwi naukowcom znalezienie genów specyficznych jedynie dla komarów. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności