Osoby, które mają mniej niż dwie kopie genu FCGR3B, są bardziej narażone na zachorowanie na choroby autoimmunolgiczne, między innymi toczeń, zapalenie wielonaczyniowe czy ziarniniak Wegenera - donoszą naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature Genetics".
Badacze dostarczają coraz więcej dowodów na to, że nie tylko mutacje genów, ale także różnice w liczbie ich kopii wpływają na podatność różnych ludzi na choroby.
Wcześniejsze badania wykazały, że różnice w liczbie kopii genu FCGR3B, który koduje białko receptora znajdującego się na powierzchni komórek, są związane z protekcyjnym działaniem układu immunologicznego i podatnością na zapalenie kłębuszkowe nerek. Timothy Aitman z Imperial College w Londynie wraz z zespołem odkrył w swoich najnowszych badaniach, że różnice w liczbie kopii FCGR3B wpływają na podatność na wiele różnych chorób autoagresywnych, między innymi toczeń, zapalenie wielonaczyniowe i ziarniak Wegenera.
Naukowcy zaobserwowali też, że mała grupa ludzi, którzy w ogóle nie mają FCGR3B, ma bardzo mocno podwyższone ryzyko zachorowania na choroby autoimmunologiczne. Autorzy pracy podkreślają, że ich odkrycie jest jednym z pierwszych, które dowodzi, jak naturalnie występująca różnorodność w liczbie kopii genu może wpływać na podatność ludzi na choroby. (PAP)