Szczątki dinozaura podobnego do ptaka

Szczątki gigantycznego dinozaura, zaskakująco podobnego do ptaka, odkryto w Mongolii Wewnętrznej w Chinach - informuje najnowszy numer tygodnika "Nature". Jest to zaskakujące znalezisko, gdyż dotychczas większość teorii na temat budowy dinozaurów zakłada, iż dinozaury mięsożerne, w miarę ewolucji w stronę cech ptasich, malały.

Zwierzę żyło w późnej kredzie, około 70 mln lat temu. Odkrywcy szczątków tego nietypowego dinozaura, wśród których są naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk, ocenili, że mógł on ważyć nawet 1,4 tony, mierzyć ok. 8 metrów długości, a jednocześnie był na tyle wysoki, że gdy się wyprostował, to jego grzbiet znajdował się na wysokości dwóch ludzi ustawionych jeden na drugim.

"Sporo argumentów przemawia za tym, że badany gad miał o wiele więcej cech anatomicznych upodabniających go do ptaka, niż - przy jego gabarytach - można by się spodziewać" - komentują autorzy pracy. Zwracają m.in. uwagę na fakt, że dinozaur ten był około 300 razy cięższy niż inne, podobne mu, upierzone gady (np. Caudiperyx i Protarcheopteryx), których ciężar rzadko przekraczał 40 kg. Badacze podejrzewają, że tempo wzrostu nowo odkrytego gada było bardzo szybkie - większe niż tempo, w jakim rosły np. wielkie, północnoamerykańskie tyranozaury.

Jak oceniają, badany przez nich osobnik padł jako młody dorosły, mając 11 lat, dlatego starsze osobniki mogły być jeszcze większe. Na podstawie analiz, m.in. filogenetycznych badań szkieletu, prowadzący badania Xing Xu i jego współpracownicy zaliczyli olbrzymiego gada go do rodziny, która obejmowała np. podobne do ptaków, obdarzone dziobami dinozaury Oviraptory. Zaklasyfikowali go jednocześnie do nowego gatunku i rodzaju. Zyskał nazwę Gigantoraptor erlianensis. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności