Małpy potrafią podejmować decyzje na podstawie prawdopodobieństwa otrzymania nagrody - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Autorzy pracy dowiedli, że za ten proces odpowiadają neurony w płacie ciemieniowym ich mózgu.
Tianming Yang i Michael Shadlen z University of Washington w Seattle nauczyli dwa rezusy rozróżniać kolorowe kształty. Po obejrzeniu czterech różnych kształtów małpy wybierały ten, którego wskazanie wiązało się z otrzymaniem nagrody.
Rezusy nauczyły się korzystać z informacji na temat prawdopodobieństwa, ćwicząc poznawanie różnych kombinacji kształtów i wybierać ten, który związany był z nagrodą. Jednocześnie naukowcy badali mózgi małp - rejon kory ciemieniowej mózgu i wykazali, że neurony w tym rejonie mózgu odpowiadają za ten rodzaj podejmowania decyzji.
Autorzy pracy podkreślają, że odkryli u małp prymitywną umiejętność podejmowania decyzji na podstawie określenia prawdopodobieństwa jej skutków - zdolność, która prawdopodobnie leży u podstaw umiejętności wnioskowania u ludzi. Ludzie często podejmują decyzje na podstawie wyciągniętych wniosków, chociaż nie gwarantuje to ich poprawności, nasz mózg pozwala nam wyciągać wnioski i myśleć na temat alternatyw oraz dokonywać wyborów, które prawdopodobnie się opłacą. (PAP)