Wydano podręcznik dla Niemców o Polsce

Dział: Historia

Niemiecki Instytut Kultury Polskiej wydał książkę na temat historii Polski i stosunków polsko-niemieckich, przeznaczoną, jako materiał uzupełniający do nauki historii w szkołach ponadpodstawowych w Niemczech - poinformował PAP przedstawiciel instytutu, dr Andrzej Kałuża.

"Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej wzrasta w Niemczech zainteresowanie wschodnim sąsiadem w mediach i opinii publicznej. Wiele z ukazujących się reportaży czy filmów można zrozumieć dzięki odpowiedniemu przygotowaniu historycznemu. Niniejsza publikacja skierowana jest więc przede wszystkim do młodego pokolenia Niemców, aby przybliżyć im historię Polski, zajmującą w programie lekcji historii tylko skromne miejsce" - wyjaśnił Kałuża.

Autorami książki są dr Mathias Kneip i Manfred Mack. Publikacja liczy 160 stron i prezentuje 13 tematów, kluczowych dla stosunków polsko-niemieckich na przestrzeni dziejów. Należą do nich m.in. historia Zakonu Krzyżackiego, rozkwit i upadek Rzeczypospolitej szlacheckiej, Polska pod zaborami, niemiecka okupacja Polski w czasie II wojny światowej, ucieczki i wypędzenia, polskie ruchy opozycyjne i wolnościowe lat 70. i 80. oraz rozszerzenie Unii Europejskiej.

"Każdy rozdział zawiera wprowadzenie do tematu, umożliwiające przygotowanie lekcji niemieckim nauczycielom historii bez dogłębnej znajomości historii Polski. Załączona płyta CD pozwala na wydrukowanie materiałów dydaktycznych do pracy z uczniami. Transkrypcja fonetyczna pozwala zaś na uporanie się z wymową polskich nazw i nazwisk.

Książka zawiera wiele tekstów źródłowych, zdjęć, plakatów, a także obszerną bibliografię dzieł polskich i niemieckich historyków" - poinformował Kałuża Książka jest drugim, po "Literaturze polskiej i polsko- niemieckich kontaktach literackich", opracowaniem dla szkół niemieckich. Niemiecki Instytut KUltury Polskiej (Deutsches Polen-Institut) w Darmstadt działa od 1980 r. Jego celem jest promocja i upowszechnianie wiedzy o polskiej kulturze, historii i gospodarce oraz o stosunkach niemiecko-polskich. Założycielem i pierwszym dyrektorem instytutu był Karl Dedecius, niemiecki tłumacz, wydawca i popularyzator literatury polskiej. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności