Zarodkowe komórki macierzyste gryzoni

Dział: Biologia

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przeprowadzili niezależne badania, których wynikiem jest uzyskanie nowego rodzaju embrionalnych komórek macierzystych (ES) od gryzoni. Komórki ES wyizolowano z zarodków zagnieżdżonych w ścianie macicy.

Badacze podkreślają że są one dużo bardziej zbliżone do ludzkich komórek macierzystych, niż mysie komórki macierzyste otrzymywane dotychczas.

Obydwie grupy badawcze poinformowały o swoim odkryciu na łamach pisma "Nature". Do tej pory przyjmowało się, że mysie komórki ES można otrzymać tylko z zarodków zanim "przyczepią się" do ściany macicy. Ronald McKay wraz z zespołem z NINDS-NIH w Bethesda w USA oraz Ludovic Vallier z kolegami z University of Cambridge wyizolowali komórki ES z zarodków gryzoni, po ich zagnieżdżeniu się (implantacji) w ścianie macicy.

Komórki pobrano z zewnętrznej warstwy komórek zarodka tzw. epiblastu. Nowy rodzaj komórek różni się od dotychczas otrzymywanych mysich komórek ES pobieranych przed implantacją zarodka. Komórki te mają wiele cech wspólnych z ludzkimi ES - podobnie rosną w hodowli laboratoryjnej, mają podobny wzór ekspresji genów i takie same białka obecne na powierzchni błony komórkowej. Najważniejsze jest jednak to, że podobnie jak wcześniej otrzymywane mysie ES oraz ludzkie komórki ES, mogą one dać początek wielu różnym rodzajom komórek.

Ludzkie komórki ES są bardzo interesujące pod względem swojej biologii i z terapeutycznego punktu widzenia, ale naukowcy wciąż muszą poznać i zrozumieć mechanizmy i procesy prowadzące do przekształcenia tych niezróżnicowanych komórek w wyspecjalizowane, dojrzałe komórki budujące poszczególne tkanki. Zdaniem autorów prac nowa metoda otrzymywanie ES od gryzoni, dostarczy materiału do badań, co przyczyni się pośrednio do lepszego poznania ludzkich komórek zarodkowych.(PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności