Szczątki dwóch nieznanych wcześniej gatunków latających gadów sprzed 120 milionów lat znaleziono w północno-wschodnich Chinach - ogłosili naukowcy na łamach ostatniego "Nature".
Skamieniałości wykopano w zachodniej części prowincji Liaoning. W rejonie tym już wcześniej znaleziono skamieniałości ok. 40 pterozaurów i ponad tysiąca ptaków. Najnowsze odkrycie składało się z fragmentów szkieletu, czaszki i szczęki gadów latających. Stworzenia miały ostro zakończone zęby i skrzydła o rozpiętości ok. 2,5 metra.
Jak opisują w "Nature" badacze, należały one do pterozaurów (latających gadów), na których pozostałości wcześniej natknięto się jedynie w Europie. Dwa nowoodkryte pterozaury są spokrewnione z europejskimi gatunkami - potwierdza jeden z naukowców dr Alexander Kellner z Muzeum Narodowego w Rio de Janeiro.
Pterozaury żyły ok. 228-65 mln lat temu. Różniły się znacznie rozmiarami - mogły mieć wielkość małego ptaka lub olbrzymiego stworzenia ze skrzydłami o 18-metrowej rozpiętości. Umiejętność latania ewoluowała u nich niezależnie od ptaków. Początkowo naukowcy sugerowali, że pterozaury raczej "szybowały" wykorzystując siłę wiatru, okazało się jednak, iż duże gatunki dysponowały umiejętnościa lotu aktywnego.
Chińskie odkrycie to kolejna szansa na pogłębienie wiedzy na temat powiązania ptaków z pterozaurami.(PAP)