Poprawki w genealogii dinozaurów?

W Argentynie odnaleziono prawie kompletne szczątki małego dinozaura spokrewnionego ze współczesnymi ptakami. Znalezisko sprzed 90 mln lat wskazuje, że ta grupa dinozaurów, zwanych dromeozaurami, mogła pojawić się na Ziemi o wiele wcześniej niż dotychczas przypuszczano - już w okresie jurajskim.

To najstarsze szczątki dinozaura i najbardziej kompletne wśród okazów z tej grupy, które do tej pory znaleziono na kontynencie południowoamerykańskim - informują odkrywcy - amerykańscy i argentyńscy paleontolodzy pracujący pod kierunkiem Sebastiana Apesteguia na łamach ostatniego "Nature".

Odkryli je w La Buitrera, w argentyńskiej prowincji Neuquen. Tam też rok wcześniej ten sam zespół badaczy natknął się na pierwszy okaz z nowego gatunku dromeozaurów, nazwanego przez nich Buitreraptor gonzalezorum. Buitreraptory były niewielkich rozmiarów, miały wydłużoną głowę i bardzo długi ogon. Jak sądzą naukowcy, prawie kompletne szczątki Buitreraptora mogą dostarczyć kolejnych dowodów na związek między dzisiejszymi ptakami a dinozaurami.

Dotychczas naukowcy uważali, że dromeozaury - podobne do ptaków, dwunożne małe dinozaury - pojawiły się na Ziemi dopiero po rozpadzie wielkiego superkontynentu Gondwany. Ich skamieniałości znajdywano bowiem jedynie w Azji i Północnej Ameryce. Najnowsze odkrycie z Ameryki Południowej wskazuje jednak na to, że dromeozaury musiały żyć jeszcze za czasów jednego wielkiego kontynentu, czyli 180 mln lat temu.

Prawdopodobnie też - choć wcześniej łączono je w tej samej grupie - są jedynie bliskimi krewniakami innego ówczesnego dinozaura Rahonavisa. Jak sugerują naukowcy, dromeozaury tworzyły po prostu własny ród w rodzinie drapieżnych teropodów. Argentyńskie odkrycia mogą więc spowodować duże zmiany w drzewie genealogicznym dinozaurzej rodziny - czytamy w "Nature".(PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności