Obrazki o rozdzielczości "nano"

Modyfikując znaną od stuleci technikę grafiki artystycznej (rytownictwo) udało się wytworzyć mikroskopijne obrazki wykonane z tysięcy nanocząstek złota, których średnica miała 60 nanometrów.

Metoda ta ma szansę na zrewolucjonizowanie wielu dziedzin nauki i techniki, gdyż pozwali na tworzenie nowych "drukowanych"  mikrochipów, elementów wchodzących w skład każdego urządzenia elektronicznego - informuje "Nature Nanotechnology".

Naukowcy z IBM Zurich Research Laboratory (Szwajcaria), których prace koordynował doktor Tobias Kraus, wykorzystali znaną od lat technikę graficzną (rytownictwo) na potrzeby nanotechnologii. Dzięki temu możliwe było stworzenie obrazów z nanocząstek o wielkości miliardowych części metra, ułożonych w odpowiedni, wcześniej zaprojektowany wzór o rozmiarach tysiące razy większych od wykorzystanych nanocząstek.

Technika opracowana przez naukowców zakłada wyrycie w matrycy obrazu lub wzoru (stosując nowoczesne metody nanotechnologiczne), który następnie pokrywany jest roztworem z nanocząstkami złota. Całość pozostawiana jest do czasu, aż nanocząstki "opadną" do wyrytych - tworzących wzór - przestrzeni, a następnie matryca odbijana jest w cienkiej warstwie polimeru, który staje się bazą dla powstającego obrazka.

W ten sposób naukowcy "wydrukowali" między innymi alchemiczny wzór złota, czyli słońce, które utworzone zostało z 20 000 cząstek o wielkości 60 nanometrów. Choć technika nie wydaje się być na pierwszy "rzut oka" rewolucyjna, to jednak jej możliwości są ogromne, gdyż stosując dokładnie tę samą procedurę można tworzyć układy nanocząstek w ściśle określonych miejscach, a te będąc katalizatorami wzrostu innych, przydatnych w elektronice elementów przewodzących prąd elektryczny np. krzemowych nanokabli, umożliwiają uzyskanie złożonych elementów elektronicznych.

Dzięki temu, elektronika oparta o nanoelemnty ma szansę na realne zastosowanie, gdyż jak dotąd naukowcy nie potrafili w sposób powtarzalny i uporządkowany, a dodatkowo w ściśle określonych wcześniej miejscach, wytwarzać układów o nanometrycznej wielkości. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności