Antykorozyjne bakterie

Miedź, aluminium i inne metale mogą się uodpornić na korozję dzięki bakteriom -informuje serwis "EurekAlert". Powierzchnia większości metali jest wrażliwa na korozyjne działanie środowiska.

Oczywiście można ją pomalować ochronną farbą, ale oznacza to dodatkowe koszty i nie zawsze jest możliwe (choćby w przypadku pomników). Ersa Kus z University of South California Viterbi School postanowiła wykorzystać do ochrony metali bakterie Shewanella oneidensis szczepu MR-1.

Już wcześniej wykazano, że pokrewny im gatunek Shewanella algae zapobiega korozji aluminium i niektórych odmian stali. Szczep MR-1 wykorzystuje w swoim metabolizmie tlenki metali. Wcześniej był używany do wytrącania z wody związków uranu. Bakteria ta ma małe wymagania życiowe i nie szkodzi ani ludziom, ani zwierzętom. Podczas eksperymentu porównywano korozję próbek aluminiowego stopu 2024, cynku, stali, miedzi i mosiądzu.

Jeden zestaw był umieszczony w sterylnej pożywce, drugi w pożywce z dodatkiem bakterii szczepu MR-1. Po tygodniu sprawdzono zarówno wygląd próbek, jak i właściwości elektryczne, świadczące o oporności na korozję. Okazało się, że im dłużej próbki przebywały w obecności bakterii, tym bardziej stawały się odporne. Szczególnie widoczne było to w przypadku aluminium - "zakażona" próbka pozostała lśniąca, a na "sterylnej" pojawiły się wżery.

Nawet, jeśli same bakterie nie staną się środkiem antykorozyjnym przyszłości, poznanie ich ochronnego wpływu na poziomie molekularnym powinno pomóc w opracowaniu skuteczniejszych niż dotąd metod ochrony metali. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności