Komórkowe mikro-RNA pomaga przetrwać wirusowi HIV, gdyż wyłącza replikację jego materiału genetycznego i skłania go do przejścia w stan utajenia - informują naukowcy z USA na łamach czasopisma "Nature Medicine".
Wirus HIV potrafi się schować w komórkach naszego organizmu i "usnąć" tam. Przechodzi wtedy w tzw. okres utajenia. Leki antywirusowe działają natomiast tylko na wirusy powielające się, a zatem utajenie jest metodą przetrwania HIV.
Hui Zhang wraz z kolegami z Thomas Jefferson University w Filadelfii odkrył skupisko mikro-RNA, które łączy się z fragmentem genomu wirusa HIV i wyłącza ekspresję jego genów. Takie mikro-RNA występują w dużej ilości w tzw. spoczynkowych limfocytach T CD4 - komórkach, które są głównym siedliskiem utajonych cząsteczek wirusa HIV. Wymienieni naukowcy poddali T CD4, pobrane od pacjentów zarażonych wirusem HIV, działaniu inhibitorów mikro-RNA i wykazali, że w takich warunkach powstaje 10 razy więcej nowych cząsteczek wirusa HIV niż bez udziału inhibitorów.
Autorzy pracy sugerują, że wykonując odpowiednie manipulacje na odkrytym przez nich mikro-RNA, będzie można zapobiegać ukrywaniu się wirusa HIV i skuteczniej go niszczyć. (PAP)