Materiał, który załamuje inaczej

Dział: Fizyka

Materiał, który załamuje światło w stronę przeciwną niż wszystkie dotychczas znane materie, może znaleźć szerokie zastosowanie w przyrządach optycznych i czujnikach - informuje pismo "Nature Materials".

Gdy promień światła pada na granicę dwóch ośrodków o różnym współczynniku załamania, ulega odchyleniu. Dzięki różnicom współczynnika załamania w powietrzu i wodzie łyżeczka zostawiona w herbacie czy słomka zanurzona w drinku wydają się złamane. Woda, powietrze, szkło - to materiały, które załamują światło w różnym stopniu, ale zawsze w ten sam sposób.

Natomiast wielowarstwowy materiał (metamateriał) opracowany przez naukowców z Princeton University załamuje wchodzące do niego światło w odwrotną stronę. Nowy materiał, złożony z wielu cienkich warstw półprzewodników (arsenku galowo-indowego oraz arsenku glinowo- indowego), na razie załamuje odwrotnie tylko podczerwień - może znaleźć to zastosowanie m.in. w soczewkach dla kolejnych generacji czujników. Jeśli udałoby się uzyskać podobny efekt w przypadku światła widzialnego, byłoby możliwe np. konstruowanie silniejszych niż obecnie mikroskopów. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności