Naukowcy zsekwencjonowali genom grzyba, który żyje na skórze głowy większości ludzi i powoduje łupież. Dzięki temu można będzie skuteczniej zwalczać tę przypadłość, jak i inne choroby skóry, wywoływane przez ten sam organizm.
Naukowcy pracujący dla jednej z firm produkującej środki czystości, m.in. szampony - oznajmili, że zsekwencjonowali genom grzyba Malassezia globosa. Występuje on na skórze 50-90 proc. populacji ludzi, powodując łupież i wiele innych skórnych przypadłości, jak i groźnych, ogólnoustrojowych infekcji u noworodków.
Grzyb ten jest blisko spokrewniony z gatunkami, które atakują rośliny, np. kukurydzę. Badacze podkreślają, że ich prace mogą pomóc w zwalczaniu nie tylko łupieżu, ale także pozostałych schorzeń wywoływanych przez M. globosa. "Poznanie pełnej sekwencji genomu Malassezia otwiera naukowcom ogromne możliwości dotyczące zrozumienia oddziaływań grzybów i ludzi" - oznajmił kierujący badaniami Thomas Dawson.
To niezwykłe, że zrozumienie genetycznej budowy mikroskopijnego organizmu może mieć tak bogate konsekwencje, o znaczeniu dla ludzkiego zdrowia i nauk rolniczych". M. globosa jest w stanie wydzielać ponad 50 różnych enzymów, które uczestniczą w trawieniu i rozkładaniu związków, obecnych we włosach i na skórze głowy. Sekwencjonowanie genomu M. globosa pozwoliło także ujawnić, że grzyb ten jest zdolny do rozmnażania płciowego.
Inne grzyby też mogą się rozmnażać płciowo. Nie wiedziano jednak dotąd, że zdolność tę wykazuje także ten typ - podkreślają współpracownicy Dawsona. Oznacza to, że u grzyba stosunkowo łatwo jest o zmiany, dzięki którym przestają na nie działać szampony przeciwłupieżowe. Szczegóły w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences". (PAP)