Odciski palców - zawsze do wykrycia

Za pomocą mikroskopu elektronowego oraz nanocząstek złota i srebra można wykryć pozostawione przez przestępców odciski palców. Metoda ta pozwala na łatwą identyfikację odcisków w sytuacji, gdy ślady pozostawione są na przedmiotach kolorowych, zadrukowanych, takich jak np. banknoty, czy karty plastikowe - informuje "Chemical Communications".

"Dotykając przedmioty opuszkami palców pozostawiamy śladowe ilości różnego typu substancji chemicznych, które wcześniej zostały wydzielone poprzez pory w skórze. By móc uwidocznić odciski palców niezbędne jest zastosowanie metod fizykochemicznych, np. opartych na oddziaływaniu światła, które obecnie stosowane są w kryminalistyce" - wyjaśnia profesor Christophe Champod.

Naukowcy współpracujący z prof. Ch. Champod'em z z University of Lausanne oraz Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (Szwajcaria) opracowali nową metodę, opartą na nanotechnologii i nowoczesnej technice mikroskopowej, która pozwala na wizualizację odcisków palców na przedmiotach zadrukowanych barwnymi obrazkami (np. kolorowe banknoty).

Stosowane dotąd techniki były ułomne, gdy chodziło o identyfikację pozostawionych przez przestępców śladów palców na zadrukowanych kolorowych powierzchniach. Według nowej metody, by uwidocznić linie papilarne tworzące odcisk palca, naukowcy wykorzystali nanocząstki złota - drobinki o wielkości kilkunastu nanometrów (nanometr to miliardowa część metra), które samoistnie, siłami elektrostatycznymi łączą się z wydzielinami, jakie pozostają na powierzchni i tworzą odcisk palca.

Kolejnym etapem jest połączenie nanocząstek złota, związanych z odciskiem palca, z drobinkami srebra, dzięki czemu powstaje układ, który jest bardziej kontrastowy dla analizy za pomocą nowoczesnego mikroskopu elektronowego SECM - ang. scanning electrochemical microscope. SECM pozwala na tworzenie obrazu poprzez analizę zmian elektrycznych właściwości badanej powierzchni, dzięki czemu uwidoczniony zostaje odcisk palca, gdyż elektryczność jest przewodzona znacznie lepiej w miejscach zabrudzonych, z którym połączone są drobinki metalu - nanocząstki złota i srebra.

Według naukowców oraz fachowców od technik kryminalistycznych, nowa metoda może być bardzo przydatna w badaniach kryminalistycznych, choć obecnie jest zbyt czasochłonna, by mogła być stosowana jako standardowa procedura analityczna. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności