Gen dzięki któremu samce much adorują samiczki

Dział: Genetyka

Samce muszek owocowych (Drosophila melanogaster), które nie mają jednego z białek specyficznego dla komórek glejowych, nie rozróżniają samców od samiczek i wobec obydwu płci wykazują takie same zachowania godowe - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience".

Zdaniem autorów pracy taki wynik dowodzi, że komórki glejowe, które występują w mózgu z neuronami i wspomagają je, mają ważną rolę pośredników w przekazywaniu sygnału podczas zachowań godowych. David Featherstone wraz z zespołem z University of Illinois odkrył że jeżeli gen, który koduje transporter neuroprzekaźnika glutaminianu występujący w komórkach glejowych jest nieaktywny samce muszek adorują inne samce równie entuzjastycznie jak samiczki.

Samce bez tego genu nie reagują również na specyficzne dla samców feromony, u normalnych much feromony wydzielane przez samce hamują zachowania godowe u innych samców tego samego gatunku. Zdaniem autorów pracy rola komórek glejowych w funkcjonowaniu mózgu jest często niedoceniana.

Transporter glutaminianu występujący w tych komórkach jest odpowiedzialny za utrzymywanie prawidłowego poziomu glutaminianu w przestrzeni międzykomórkowej. Zmiany w jego poziomie prawdopodobnie zmieniają działanie komórek nerwowych, które nadzorują zachowania godowe. Naukowcy podkreślają jednak konieczność przeprowadzenia dalszych szczegółowych badań tego mechanizmu. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności