Nanotechnolodzy z Tajwanu postanowili rozwiązać problem wrażliwych zębów wykorzystując w tym celu drobinki złota o średnicy 30 nanometrów, którymi wypełniają mikro szczeliny, przez co ząb (jego unerwienie) traci ponownie kontakt ze środowiskiem jamy ustnej - donosi "Nanotechnology".
O wrażliwych zębach słyszał niemal każdy - najprawdopodobniej z reklam telewizyjnych. Choć problem może się wydawać medialnie wyolbrzymiony, to jednak osoby cierpiące na tą przypadłość są gotowe zrobić niemal wszystko, by tylko zęby przestały boleć. Nadwrażliwość zębów wynika z nieszczelności powłok zęba, przez co różne czynniki mogą mieć kontakt z unerwieniem, co wywołuje nieprzyjemny ból.
Naukowcy z Tajwanu, z National Chung-Cheng Uniwersity oraz Buddhist Dalin Tzu Chi Hospital opracowali nanotechnologiczną metodę uszczelniania zębów, wykorzystując w tym celu nanocząstki złota. Drobinki złota o średnicy 30 nanometrów (nanometr to miliardowa część metra) wnikają w mikroszczeliny chorych zębów na głębokość nawet 2 mikrometrów, dzięki czemu całkowicie odcinają dostęp różnych czynników fizkykochemicznych nie podrażniając jednocześnie końcówek unerwienia zębów.
By uszczelnienie było trwałe, po wyszczotkowaniu zębów zawiesiną nanocząstek złota, ich powierzchnia jest naświetlana światłem laserowym z odległości około 10 centymetrów. Laser operuje według specjalnego programu naświetlań, tzn. prowadzone jest naświetlanie ciągłym światłem przez 30 sekund, przerwa i ponowne naświetlanie - proces ten jest powtarzany 5 razy.
W ten sposób nanocząstki zostają unieruchomione wewnątrz zęba, a jego powierzchnia nie ulega zniszczeniu światłem lasera. Według naukowców opracowana metoda jest tak zaawansowana, iż możliwe jest w najbliższych 12-24 miesiącach rozpoczęcie testów na żywych zębach - dotąd prowadzono badania na modelach zębów lub zębach poza żywym organizmem. (PAP)