Koliberek żarogłowy (Calypte anna) wydaje ćwierkający odgłos nie gardłem, ale wręcz przeciwnie - dzięki piórkom w ogonie - informuje pismo "Proceedings of the Royal Society B".
Koliberek żarogłowy jak na kolibra jest średniej wielkości - ma 9 do 10 centymetrów. Nazwę zawdzięcza charakterystycznemu ubarwieniu - jego gardło i ciemię są różowoczerwone, podczas gdy wierzch ciała jest zielony, a spód szary.
Występuje na południowym zachodzie Ameryki Północnej. Popisujący się przed samicą brawurowym lotem samiec wydaje charakterystyczny odgłos, którego pochodzenie od dawna intrygowało specjalistów. Sprawę wyjaśnił dopiero film z bardzo szybkiej kamery wideo oraz badania zachowania się poszczególnych piór w laboratorium, przeprowadzone przez Chrisa Clarke i Teresę Feo z University of California w Berkeley.
Okazało się, że ćwierkanie podobne do tego, jakie inne ptaki wydają gardłem w przypadku kolibra wynika z wibracji piór na ogonie podczas gwałtownego lotu nurkującego z prędkością 80 kilometrów na godzinę.(PAP)