Opisano kości dinozaurów mięsożernych

Skamieniałości dwóch nieznanych wcześniej dinozaurów mięsożernych odnaleźli paleontolodzy w piaskach Sahary. Swoje odkrycie opisują na łamach czasopisma wydawanego przez Polską Akademię Nauk - "Acta Palaeontologica Polonica".

Kości dinozaurów, pochodzące sprzed 110 mln lat, odnaleziono w pustynnej części Nigerii. Jeden z dinozaurów prawdopodobnie żywił się padliną, drugi zaś polował. Skamieniałości odkrył Paul Serano z University of Chicago.

"Są to najstarsze znane przykłady dwóch głównych grup mięsożerców, które w ciągu następnych 50 mln lat, w okresie kredowym, zapanowały w Afryce, Ameryce Południowej i Indiach" - wyjaśnia współautor artykułu, Steve Brusatte z University of Bristol. Jeden z osobników miał około ośmiu metrów długości i posiadał pysk zaopatrzony w rogi. Budowa jego zębów wskazuje, że żywił się padliną, podobnie jak to dzisiaj robią hieny. Naukowcy nadali mu nazwę Kryptops palaios, czyli "stare, ukryte oblicze".

Drugi dinozaur, podobnych rozmiarów, nazwany został Eocarcharia dinops, czyli "rekin świtu o dzikim spojrzeniu". Posiadał zęby w kształcie sztyletów, przeznaczone do polowania, i wysunięte kości nad brwiami, które mogły służyć walkom z rywalami o samice. Eocarcharia był równie groźny, jak tyranozaur.

"To jest tak, jak na współczesnej sawannie afrykańskiej - lwy, gepardy czy hieny żywią się innym rodzajem pożywienia, dzięki czemu mogą egzystować obok siebie. Czymś niezwykle fascynującym jest dostrzeżenie podobnych zjawisk w ekosystemie sprzed 110 mln lat" - konkluduje Steve Brusatte.(PAP)


ostatnia zmiana: 2008-02-19
Komentarze
Polityka Prywatności