Nowy rekord wydajności zamiany energii słonecznej na elektryczną - 31,25 proc. osiągnęło amerykańskie laboratorium Sandia. Laboratorium poinformowało o rekordzie na swojej stronie internetowej. Dotychczasowy rekord wydajności wynosił 29,4 proc.
Rekord został pobity w chłodny słoneczny dzień na testowym stanowisku w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Wynik osiągnięto dzięki testowanej od dwóch lat baterii słonecznej stworzona we współpracy z firmą Stirling Energy Systems (SES). Wydajność zamiany energii mierzy się dzieląc ilość wytworzonej energii elektrycznej przez ciepło, do jakiego nagrzewa się od słońca lustro, skupiające światło na potrzeby baterii.
Jak ocenia inżynier kierujący projektem w Sandia, Chuck Andraka, rekord udało się pobić głównie dzięki poprawie właściwości optycznych luster. Są one zrobione ze szkła zawierającego niewielką ilość żelaza i pokryte są warstwą srebra, co pozwala im bardzo wydajnie odbijać światło. Przyznaje jednak, że pomogła pogoda. "Dzień był wyjątkowo jasny i niezwykle chłodny" - mówi Andraka i wyjaśnia, że chłód zmniejsza straty w przetwarzaniu.
Podczas testu urządzenia wyprodukowały 26,75 kW energii elektrycznej. Jest to wynik netto, który obliczono odejmując energię potrzebną na zasilanie instalacji od całości wyprodukowanej elektryczności. "Ten wynik daje nadzieję, że zbliżamy się do stworzenia przyjaznego środowisku sposobu wytwarzania energii, który w dodatku będzie się opłacał" - ocenia prezes firmy SES Bruce Osborn.(PAP)