Pochodzące sprzed 53 mln lat kości przodka dzisiejszych królików i zajęcy odnaleziono w Indiach - informują naukowcy w najnowszym wydaniu "Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences".
Kości należą do wczesnych przedstawicieli grupy zwanej lagomorfami, do której dzisiaj zalicza się króliki, zające czy przypominające chomiki szczekuszki. Najstarsze lagomorfy, które były dotychczas znane naukowcom, żyły w Azji Środkowej pomiędzy 40 a 48 mln lat temu.
Obecnego odkrycia dokonano w indyjskim stanie Gudżarat, na północny-wschód od Bombaju. Znalezisko pochodzi z eocenu, epoki, w której ssaki zaczęły różnicować się w obecnie występujące gatunki. Okazuje się, że lagomorfy już wtedy wyodrębniły się od innych ssaków.
W eocenie doszło do gwałtownego, w ewolucyjnej skali, pojawienia się nowych gatunków ssaków. Naukowcy wiążą to z globalnym wzrostem temperatur. W ciągu tysiąca lat klimat ocieplił się średnio o 6 st. C. Był to jeden z najbardziej znaczących efektów cieplarnianych w historii Ziemi. Przyczyna tego ocieplenia nie jest do końca znana. Naukowcy podejrzewają, że rolę odegrał tu metan, który zaczął uwalniać się do atmosfery z lodowców.(PAP)